Zimski tartuf

Italijanski ali avstralski ali čilski zimski črni tartuf

Okus

Tartufi iz Perigord zelo se razlikujejo po velikosti in obliki, vsak tartuf pa bo imel edinstven videz. Gobe ​​so običajno oblikovane iz kamnov v tleh in na splošno dosežejo do deset centimetrov v premeru z zaobljeno, grudasto, nagnjeno zunanjostjo. Površina nosu se spreminja v barvi od črno-rjave do temno rjave do sivo-črne in je teksturirana, prekrita s številnimi majhnimi izboklinami, izboklinami in razpokami. Pod površino je meso gobasto, črno in gladko, marmorirano z belimi žilami. Perigord tartufi imajo ostro, mošusno aromo, ki je primerljiva s kombinacijo česna, podrasti, oreščkov in kakava. Meso tartufa ima robusten, subtilno sladek, pikanten in zemeljski okus z notami popra, gob, mete in lešnika.

Letni časi

Tartufi iz Perigord na voljo so pozimi do zgodnje pomladi.

Aktualna dejstva

Perigord gomoljike, botanično razvrščene kot Tuber melanosporum, so izjemno redka goba iz družine Tuberaceae. Črni tartufi izvirajo iz južne Evrope, v naravi rastejo že tisočletja in jih najdemo pod zemljo predvsem v bližini korenin hrasta in leske, včasih v bližini breze, topola in kostanja v izbranih gozdovih. Perigordski tartufi potrebujejo leta, da se popolnoma razvijejo in so primerni samo za zmerne regije s posebnim terroirjem. V gozdovih užitnih gob ni mogoče zlahka zaznati nad tlemi, a ko jih naberemo iz zemlje, oddajajo nezamenljiv močan vonj in dajejo bogate zemeljske okuse v kulinaričnih jedeh. Tartufi iz Perigorda veljajo za enega najboljših in najbolj prefinjenih okusov, ki jih uporabljajo kuharji. Tartufi niso široko dostopni, kar prispeva k njihovi razkošni in ekskluzivni naravi, gobe pa dajejo zemeljski, poln umami okus, primeren za široko paleto kremastih, bogatih in izdatnih pripravkov. Tartufi iz Perigorda so po vsej Evropi znani tudi kot črni zimski tartufi, črni francoski tartufi, norcia tartufi in črni diamantni tartufi in se prodajajo v omejenih količinah po vsem svetu.

Hranilna vrednost

Perigord tartufi so vir antioksidantov, ki pomagajo zaščititi telo pred poškodbami celic in vsebujejo vitamin C za krepitev imunskega sistema in zmanjšanje vnetja. Tartufi zagotavljajo tudi vlaknine, kalcij, fosfor, železo, mangan in magnezij.

aplikacije

Perigord tartufe je najbolje uporabljati zmerno v surovih ali rahlo ogretih aplikacijah, običajno obritih, naribanih, na kosmiče ali na tanke rezine. Umami okus in aroma tartufov dopolnjujeta jedi z maščobami, bogatimi elementi, omakami na osnovi vina ali smetane, olji in nevtralnih sestavin, kot so krompir, riž in testenine. Tartufe je treba pred uporabo očistiti, priporočljivo pa je krtačenje ali drgnjenje površine namesto izpiranja pod vodo, saj bo vlaga povzročila gnitje gliv. Ko očistite perigorske tartufe, jih lahko sveže zmeljete kot zaključni preliv na testeninah, pečenem mesu, juhah in jajcih ali pa jih na tanko narežete pod kožo perutnine ali purana in skuhate, da dajo zemeljski okus. Perigordske tartufe lahko za dodaten okus vmešamo tudi v omake, jih zložimo v maslo, skuhamo s sladkorjem in zamrznemo v sladoled ali prepojimo z oljem in medom. V Franciji perigorske tartufe v kosmičih prelijejo z maslom in soljo ter postrežejo na svežem kruhu kot dekadentno predjed ali prilogo. Pomembno je omeniti, da kuhanje tartufov iz Perigorda okrepi njihov okus in aromo, majhna rezina tartufa pa je zelo pomembna v kulinaričnih jedeh. Tartufi iz Perigorda se dobro ujemajo z aromami, kot so česen, šalotka in čebula, zelišči, kot so pehtran, bazilika in rukola, morskimi sadeži, kot so pokrovače, jastog in ribe, mesom, vključno z govedino, puranom, perutnino, divjačino, svinjino in raco, siri, kot je kozji , parmezan, fontina, chevre in gauda ter zelenjava, kot so zelena, krompir in por. Sveži tartufi Perigord se obdržijo do enega tedna, če so zaviti v papirnato brisačo ali krpo, ki vpija vlago, in shranjeni v zaprti posodi v hladnejšem predalu hladilnika. Pomembno je upoštevati, da mora tartuf ostati suh za najboljšo kakovost in okus. Če shranjujete več kot nekaj dni, redno menjajte papirnate brisače, da preprečite nabiranje vlage, saj bodo glive med shranjevanjem naravno sproščale vlago. Perigord tartufe lahko tudi zavijete v folijo, daste v vrečko za zamrzovanje in zamrznete za 1-3 mesece.

Etnične/kulturne informacije

Tartufi Perigord so poimenovani po Perigordu v Franciji, regiji gojenja tartufov v Dordogni, enem največjih departmajev v državi, znanem po slikoviti pokrajini, tartufih in gradovih. Med sezono tartufov prebivalci Perigorda gostijo turistične dogodke, osredotočene na perigordski tartuf. Obiskovalci si lahko ogledajo farme tartufov in se seznanijo s terroirjem, ciklom rasti in postopkom nabiranja tartufov s pomočjo strokovno usposobljenih psov, ki zavohajo gobo, kar je metoda, ki se uporablja že od XNUMX. stoletja. Turisti so lahko tudi priča temi tartufov. Okusite
Avstralski zimski črni tartufi se zelo razlikujejo po velikosti in obliki, odvisno od rastnih pogojev in na splošno v povprečju merijo od 2 do 7 centimetrov v premeru. Tartufi so običajno oblikovani iz kamnov v tleh, kar ustvari zaobljeno, grudasto, narobe zunanjost. Barva površine tartufa se spreminja od črno-rjave do temno rjave do sivo-črne in ima zrnato strukturo, prekrito s številnimi majhnimi izboklinami, izboklinami in razpokami. Pod površino je meso čvrsto, gobasto, gosto in gladko s črnimi, temno vijoličnimi odtenki, marmoriranimi z belimi žilami. Avstralski črni zimski tartufi imajo močno mošusno aromo, ki je primerljiva s kombinacijo česna, gozdnih tal, oreščkov in čokolade. Meso tartufa ima močan, subtilno sladek, pikanten in zemeljski okus z notami popra, gob, mete in lešnika.

Letni časi

I črni zimski tartufi Aussies so na voljo med zimo na južni polobli, ki sovpada s poletjem na severni polobli.

Aktualna dejstva

Avstralski črni zimski tartuf, botanično razvrščen kot Tuber melanosporum, je redka goba iz družine Tuberaceae. Črni tartufi so bili ustvarjeni v poznem XNUMX. stoletju iz dreves, cepljenih s trosi znamenitega perigordskega črnega tartufa, starodavne sorte, ki izvira iz južne Evrope. Perigordski tartufi že tisočletja rastejo v naravi in ​​jih najdemo pod zemljo, predvsem v bližini korenin hrastov in lešnikov. Avstralski črni zimski tartufi so po okusu in teksturi skoraj enaki evropskemu perigordskemu tartufu, z le majhnimi razlikami v okusu terroirja. Avstralija je bila ena prvih držav na južni polobli, ki je gojila črne tartufe, izbrana pa je bila zaradi blage zimske klime. Država je trenutno eno najhitreje rastočih območij za pridelavo tartufov in avstralski črni zimski tartufi se nabirajo v zimski sezoni, kar zapolnjuje vrzel na evropskem trgu tartufov. Avstralski črni zimski tartufi se v glavnem izvažajo v Evropo, Azijo in Severno Ameriko in oskrbujejo kuharje s tartufi vse leto. Raste tudi majhen domači trg, saj vse več Avstralcev spoznava dragoceno sestavino.

Hranilna vrednost

Avstralski črni zimski tartufi so vir antioksidantov za zaščito telesa pred poškodbami celic zaradi prostih radikalov in vsebujejo vitamin C za krepitev imunskega sistema z zmanjšanjem vnetja. Tartufi zagotavljajo tudi vlaknine za spodbujanje prebave, kalcij za zaščito kosti in zob ter manjše količine vitaminov A in K, fosforja, železa, mangana in magnezija.

aplikacije

Avstralski črni zimski tartufi imajo nezmotljivo, močno dišavo in zagotavljajo bogate, zemeljske okuse, polne umamija, primerne za najrazličnejše kulinarične pripravke. Tartufi se zmerno uporabljajo v surovih ali rahlo segretih aplikacijah, običajno obriti, naribani, narezani ali na tanke rezine, njihov okus pa močno zasije v omakah na osnovi smetane, maščobnih oljih in nevtralnih škrobnatih jedeh, kot so riž, testenine in krompir. Avstralske zimske črne tartufe lahko narežete na omlete, pico, testenine, juhe in zvitke jastoga, jih položite v burgerje, naribate v močne pomake in salse ali jih vmešate v pire krompir ter jedi iz makaronov in sira. Tartufe lahko tudi narežete na tanke rezine in jih položite pod kožo perutnine ali purana, jih skuhate, da dajo zemeljski okus, ali pa jih vključite v kremo, sladoled, kremo in druge slane sladice. Pomembno je omeniti, da bo kuhanje avstralskih črnih zimskih tartufov okrepilo njihov okus in aromo, majhna rezina tartufa pa se odlično poda v kulinarične jedi. Avstralske črne zimske tartufe lahko napolnite tudi z oljem in medom, uporabite za aromatiziranje likerjev ali jih zložite v maslo in zamrznete za daljšo uporabo. Avstralski črni zimski tartufi se dobro ujemajo z zelišči, kot so pehtran, bazilika, peteršilj in origano, gobami, korenasto zelenjavo, stročjim fižolom, aromami, kot so česen, šalotka in čebula, morskimi sadeži, mesom, vključno z govedino, puranom, perutnino, divjačino, svinjino in raco in siri, kot so kozji, parmezan, fontina, chevre in gauda. Sveži avstralski črni zimski tartufi se obdržijo do enega tedna, če so zaviti v papirnato brisačo ali krpo, ki vpija vlago, in shranjeni v zaprti posodi v predalu hladilnika. Za najboljšo kakovost in okus naj tartuf ostane suh. Če shranjujete več kot nekaj dni, redno menjajte papirnate brisače, da preprečite nabiranje vlage, saj bodo glive med shranjevanjem naravno sproščale vlago.

Etnične/kulturne informacije

Uporaba črnih tartufov v avstralski gastronomiji je še relativno nova in se počasi povečuje, saj je vse več potrošnikov in kuharjev izobraženih o namenu tartufov v kulinaričnih jedeh in profilu okusa. Leta 2020, ko so bile zaradi pandemije koronavirusa uvedene omejitve delovanja, je na številnih farmah tartufov po vsej Avstraliji močno narasla domača prodaja tartufov.

Podobni predmeti